Ćwiczenia Gminnej Sieci Łączności Kryzysowej w Wolinie

Ćwiczenia Gminnej Sieci Łączności Kryzysowej w Wolinie

 Na podstawie porozumienia zawartego w dniu 16 maja 2018 r. w Wolinie pomiędzy Burmistrzem Miasta i Gminy Wolin a Polskim Związkiem Krótkofalowców Klub Krótkofalowców Wyspy Wolin – SP 1 PKW zobowiązany jest do organizacji i utrzymania w gotowości Gminnej Radiowej Sieci Łączności Kryzysowej.
W dniu 1 marca 2025 r. odbyły się  ćwiczenia sieci w oparciu o przemiennik radiowy SR0WW /zainstalowany w pomieszczeniu Radioklubu w budynku OSP Wolin/ pracujący w paśmie 70 cm oraz na częstotliwości bezpośredniej 433,500 MHz.

W ćwiczeniach uczestniczyli operatorzy – członkowie klubu SP1PKW, Stowarzyszenia Zachodniopomorska Amatorska łączność Kryzysowa oraz licencjonowani krótkofalowcy, którzy zgłosili gotowość do wzięcia udziału w  teście łączności.

SP1DOZ – Sławomir Balukiewicz, koordynator  Stowarzyszenia Zachodniopomorska Amatorska Łączność Kryzysowa ze Szczcina, autor konspektu ćwiczeń oraz kontrolujący prawidłowość przebiegu ćwiczeń.

SP1EG – Wiesław Dyduch, koordynator sieci w Wolinie, operator stacji sztabowej zainstalowanej w Budynku OSP Wolin.

SP1NL – Leszek Brancewicz, operator stacji zainstalowanej w Kodrąbiu

SQ1KSA – Andrzej Misztal, operator stacji w Świnoujściu /Przytór/

SQ2EEY – Krystian Łukaszewicz, operator stacji zainstalowanej w Kamieniu Pomorskim

SQ1JGB – Bartek Grodecki, operator stacji zainstalowanej w Świnoujściu /Karsibór/

SQ1DEX – Kamil Gruczek, operator stacji zainstalowanej w Świnoujściu /Centrum/

SP1WSX – Tomasz Rzepecki, operator stacji Świnoujście /Centrum/

SQ1PSA – Jan Lichwiarski, kierowca, operator sztabowej stacji mobilnej nr 1, operującej na wyspie Wolin

SP1IT – Tomasz Murgrabia, kierowca i operator stacji mobilnej nr 2, operującej w części gminy znajdującej się na stałym lądzie / od Skoszewa po Dobropole/.

HF1MM – Maciej Murgrabia, drugi operator stacji mobilnej nr 2.

SQ1GYG – Marcin Gabryszak, operator stacji przenośnej zainstalowanej na wieży widokowej w Wolinie.

SP1MVG – Krzysztof Janczarek, drugi operator stacji przenośnej na wieży widokowej w Wolinie.

SP1QXK – Grzegorz Kiljan, Lubiń

W podsumowaniu stwierdzono, iż sieć łączności kryzysowej pokrywa całą gminę oraz przyległe miejscowości od Świnoujścia po Przybiernów i Kamień Pomorski  przy wykorzystaniu przemiennika z anteną zainstalowaną na maszcie OSP Wolin oraz przy wykorzystaniu częstotliwości bezpośredniej 433.500 MHz.

Korzystając z okazji pragnę serdecznie podziękować druhom z OSP za wspaniałą współpracę i pomoc przy naszych pracach antenowych. My ze swojej strony obiecujemy zapewnić utrzymanie w pełnej sprawności sprzętu łączności radiowej będącej w użytkowaniu OSP Wolin.

Jednocześnie informuję, iż uruchomiliśmy system APRS w paśmie 145 MHz. System ten pozwala na ustalenie drogą radiową lokalizacji wybranych nadajników np. obiektów wzywających pomocy przekazuje dane telemetryczne i meteorologiczne ważne dla żeglarzy /pogoda, siła, kierunek wiatru itp/. System ten pracuje w oparciu o przemiennik APRS / SR1PKW w paśmie 145 MHz/.

Ćwiczenia sprawdzające zasięg systemu APRS zaplanowane są na maj 2025 r.
Nasz APRS pokrywał większy obszar niż sieć łączności kryzysowej i obejmował również akweny wodne: Dziwna, Zalew Kamieński, Zalew Szczeciński oraz miasto Police. Piszę w czasie przeszłym, ponieważ system pobiera informacje np. pogodowe z Internetu a klub nasz został obecnie odłączony od sieci internetowej.  Miejmy nadzieję, iż jest to odłączenie krótkotrwałe.


Operatorzy ćwiczeń w Wolinie oraz stacja mobilna nr 1
Od lewej:
SP1MVG – Krzysztof Janczarek
SP1DOZ – Sławomir Balukiewicz
SQ1PSA – Jan Lichwiarski
SQ1GYG – Marcin Gabryszak
SP1NL – Leszek Brancewicz

—— Wiesław SP1EG