SP DX Contest 2018 już za nami. Udział w tych zawodach jest honorowym obowiązkiem każdego polskiego krótkofalowca. Uczestniczyliśmy w tych zawodach każdego roku, aż wiosną 2006 roku ktoś zaproponował zmianę. A może by tak uczestniczyć w SP DX Contest z zagranicy ? Szybko powstała grupa ochotników (SP1DPA – Waldek, SP1MVG – Krzysztof, SP1O – Radek oraz SP1EG – Wiesiek), króra nawiązała kontakt z pobliskim klubem w Brandenburgii (DOK – Y43 Elbe-Elster) gdzie niemieccy koledzy udostępnili nam stację kontestową DP5E. Uczyliśmy się wówczas pracy ze. społowej w zawodach i współpracy. Wówczas pracowaliśmy w czterogodzinnych zmianach po dwóch operatorów na zmianie. Były to zmiany CW i SSB po cztery godziny. Zabawa była przednia, przeprowadziliśmy nieci ok. 550 łączności z Polską. Po zawodach tradycyjny wieczór integracyjny oraz podsumowanie, wnioski i plany na przyszłość. Zdecydowanie postanowiliśmy kontynuować pomysł pracy w SP DX Contest w latach następnych. W kolejnych latach grupa się rozrosła, poza SP DX Contest były jeszcze inne zawody i aktywności np. latarniane, wyspa ROMO w Danii (EU-125 i OZFF-005) to SP DX Contest pozostał głównym celem. Jednym z ciekawszych wyjazdów był wyjazd w 2016 roku do Republiki Pokoju – Morokulien, gdzie pracowaliśmy jednocześnie pod dwoma znakami: LG5LG oraz SJ9WL. Pozwoliło nam to zająć jednocześnie pierwsze miejsce w Norwegii oraz pierwsza w Szwecji ! http://www.sj9wl-lg5lg.com/.
W roku ubiegłym powróciliśmy do korzeni czyli wróciliśmy do Brandenburgii. Zespół Elbe-Elster zagospodarował obiekt wojskowy na wzgórzu Wetterberg po dawnej armii NRD. Pracowaliśmy pod znakiem DF0SP w składzie: Radek – SP1O, Krzysztof – SP1MVG, Artur – SP1QY i Wiesiek -SP1EG. Nieco dalej od plskiej granicy i lepsza słyszalność na wyższych pasmach. W ubiegłym roku, podczas spotkania PSZCZELNIK w Myśliborzu nawiązaliśmy kontakt z litweskimi krótkofalowcami z klubu uniwersyteckiego w Kownie. Skutkiem tego był wyjazd w tym roku na zawody do Kowna. Tym razem nasza ekipa powiększyła się o Grzegorza – SP1IKK oraz Tomka – SP1IT. Tamtejszy klub kontestowy należy do najlepszych na Litwie i jest w czołówce kontestowej Europy. Poza operatorami z Polski w zawodach pomogli nam koledzy: Arturas – LY2W, Ricardas – LY2FN (prezes klubu), Albinas – LY2MM oraz dusza całego towarzystwa i organizator licencji LY18SP czyli Bronius LY5O. Wiele się nauczyliśmy. Stacja kontestowa dysponuje trzema stanowiskami do pracy w zawodach oraz dwoma pomocniczymi SUPPORT – 1 i SOPPORT – 2 do wyszukiwania mnożników. Obowiązuje tam zasada „1×3” czyli jedno pasmo, jeden wzmacniacz i jedna antena zestrojone i połączone na stałe. Stację wzmacniaczy przedstawia załączona fotografia.
Moc zgodnie z licencją. Ponieważ w zawodach SP DX Contest obowiązuje zasada jednego sygnału, aby nie pracowały dwie stacje jednocześnie była założona blokada w systemie komputerowym. Program logujący N1MM znany i szeroko stosowany również w Polsce. Przeprowadziliśmy 808 łączności ze stacjami polskimi.
Wyniki przedstawia poniższa tabelka:
Pasmo emisja QSO’s Pts
1,8 CW 63 189
1,8 LSB 50 150
3,5 CW 137 411
3,5 LSB 125 375
3,5 CW 170 510
7 LSB 182 543
14 CW 62 186
14 USB 10 27
21 CW 9 27
Razem: 808 2421 Wynik: 171,891
Po raz pierwszy w SP DX Contest większość łączności przeprowadziliśmy na telegrafii.
W poniedziałek po zawodach mieliśmy okazję zwiedzić Kowno. W Kownie zorganizowaliśmy też współny, pożegnalny obiad po którym udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
W drodze powrotnej szeroko dyskutowaliśmy o planach na rok przyszły. Zdecydowanie przeważała opinia kolegów – wrócimy w 2019 roku do Kowna !