Krótka prezentacja radia QRP „SPARROW”

W ostatnim czasie zostałem posiadaczem następnego radia QRP…

które w całości wyprodukowane zostało w naszym kraju przez krótkofalowca Artura SP3OSJ. Radio powstało na bazie jego przemyśleń i na podstawie innych wersji MoNKA oraz TULIP. Na początek parametry

Pracuje od 1,8 MHz do 30 MHz. Moc oddawana jaką uzyskałem to od 12W do 18W regulowana w stopniu 0,5W – 1W – 2 W – 5W – FULL. Obudowa aluminiowa będąca jednocześnie radiatorem.
Radio nie posiada skrzynki antenowej ale ma zabezpieczenia przed zbyt wysokim SWR (podobno nie da się uszkodzić końcówki mocy). Nie ma wbudowanego akumulatora. Jest w wersji z wyświetlaczem 3,5„ oraz 4„. Ekran oczywiście dotykowy.
Jest konkurencją dla Xiegu X6100 tylko dlatego, że jest mniejsze, mniej się grzeje, ma ekran dotykowy, dobry głośnik i super DSP. Oczywiście cena jest też mniejsza a pomoc na miejscu 🙂

Dla mnie osobiście te dwa radia QRP są naprawdę dobre.
Ciekawostką jest też to w radiu SPARROW nadając przez satelitę geostacjonarnego QO-100 na pasmie 29 MHZ można zmusić radio do pokazania faktycznej częstotliwości satelitarnej.

 

Jeśli ktoś potrzebuje jeszcze mniejszego radia QRP to proszę:

Radio QRP 5W mocy, wielkości paczki papierosów z wbudowanym mikrofonem ale słabym bardzo głośniczkiem. Uwaga !!! Chińczycy jak to bywa wypuścili podróbki ( są droższe oraz nie da się ich zarejestrować)
Więcej informacji na stronie: https://dl2man.de

Jakieś pytania?
Zapraszam do kontaktu. Podpowiem…

Andrzej SQ1KSA