QO-100 ciąg dalszy…

I stało się… Zostałem właścicielem zestawu umożliwiającego przeprowadzenie łączności poprzez satelitę geostacjonarnego QO-100. Prosty zestaw z dużymi możliwościami.
Do prowadzenia łączności wykorzystuję wspaniałe radio Xiegu X6100 z którego wychodzi moc 1W do TRV. Antena satelitarna około 100cm (robiłem testy na czaszy 35 cm – antena turystyczna i też da się zrobić).
Urządzenie – traswerter TRV daje możliwość pracy na częstotliwości 29MHz oraz 144MHz.
Średni sygnał odbierany jest na poziomie 7s. Nadmienię, że kolega Marcin SQ1DOZ posiada zestaw inny produkcji portugalskiej i przy tej samej czaszy ma poziom sygnału na około 9s. Wadą jego zestawu jest to, że kosztuje od 3500 zł do 5000 zł. Mój zestaw kosztował z naświetlaczem 1500 zł

Poniżej mapa zasięgu satelity

Tutaj mój zestaw zamontowany przy antenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogę od niego podłączyć dowolny przewód (ja mam RG174) dowolnej długości. Jedynie potrzebne jest jeszcze zasilanie do TRV

Krótki filmik z odbieranym sygnałem

 

Czy wystarczy 2W z TRV by dolecieć do satelity? Tak Zrobiłem już wiele łączności. Można dokupić wzmacniacz około 20W w cenie 550 zł ale ja nie widzę sensu. Jestem dobrze odbierany a raporty są na poziomie 5/9.
Co do mocy to podobno satelita nie toleruje większej mocy niż 12W. Potrafi „odstawić” korespondenta z większą mocą 🙂
Dochodzi jeszcze kwestia czy można pracować na FT8. Tak można i jest wielu chętnych korespondentów. Marcin SQ1DOZ zrobił sporo łączności FT8.

 

Zachęcam wszystkich do rozpoczęcia przygody z QO-100.

 

Andrzej SQ1KSA